Technologia termoformowania tworzyw sztucznych umożliwia produkcję blistrów, czyli opakowań idealnie dopasowanych do produktu. Opakowania blistrowe (blistry) to taki rodzaj opakowania, który podkreśla kształt oraz maksymalnie uwydatnia istotne walory produktów, a jednocześnie doskonale zabezpiecza je przed uszkodzeniem.
Czytając artykuł, dowiesz się:
- Jakie są możliwości produkcyjne;
- Jakie informacje trzeba dostarczyć, by wycenić indywidualną produkcję;
- Co ustalić przed zleceniem produkcji blistrów;
- Jak długo trwa i ile kosztuje wykonanie prototypu.
Rodzaje i zastosowanie blistrów
Blister jest to wyprofilowane, sztywne opakowanie wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego. Można je wykonać w każdej barwie, choć większość klientów decyduje się na blister bezbarwny, który umożliwia odbiorcom podgląd produktów.
Czytaj dalej, by poznać dostępne rodzaje oraz kolory tworzyw sztucznych stosowanych do produkcji blistrów.
Jakie produkty można pakować w blistry?
Blistry mają szerokie zastosowanie, ponieważ do ich produkcji jest możliwość dobrania tworzywa sztucznego o konkretnych parametrach. Dopasowanie składu i parametrów tworzywa sztucznego pozwala na szerokie stosowanie opakowań typu blister nawet w wymagającej atestów branży spożywczej i medycznej.
Blistry — dostępna kolorystyka
Tworzywa sztuczne dostępne są we wszystkich barwach palety RAL, dlatego możliwe jest wykonanie blistrów w praktycznie każdym kolorze. Klienci najczęściej decydują się na produkcję bezbarwnych blistrów, chociaż bardzo popularny jest również kolor czarny. Zamawiając wersje kolorowe, należy jednak pamiętać, że u większości producentów obowiązują minima materiałowe, czyli minimalna ilość sztuk, jaką trzeba zamówić w danym kolorze.
Skontaktuj się z nami, by zapytać o minimalną wielkość zamówienia opakowań typu blister w interesującym Cię kolorze.
Jak duży może być blister?
Pierwszym skojarzeniem są zazwyczaj opakowania tabletek czy długopisów, czyli drobnych przedmiotów. Blistry są jednak doskonałym rozwiązaniem również w przypadku większych produktów takich jak artykuły gospodarstwa domowego, zabawki czy elektronarzędzia.
W jakich branżach stosuje się blistry?
Blistry stosowane są w wielu branżach. Najczęściej używane są w branży farmaceutycznej do pakowania leków i suplementów diety oraz branży spożywczej np. do pakowania ciastek. Termoformowanie jest technologią powszechnie stosowaną również do produkcji opakowania dla kosmetyków, zabawek, biżuterii, artykułów biurowych czywspomnianych wcześniej elektronarzędzi.
Dlaczego klienci i sprzedawcy lubią blistry?
Opakowania typu blister cieszą się dużym powodzeniem, ponieważ nie tylko ułatwiają ekspozycję produktów w sklepach, ale również umożliwiają kupującym podgląd oraz ocenę produktów. Kosmetyki czy długopisy zapakowane w blistry sprzedają się często lepiej niż te w „ukryte” w opakowaniach z kartonu. Blister pełni ponadto funcję ochronną, dzięki czemu produkt finalny jest bezpieczny w transporcie.
Technologia i koszt produkcji blistra
Blistry są produkowane w technologii termoformowania. Jest to proces polegający na podgrzaniu folii w określonej grubości i rozmiarze, dzięki czemu możliwe jest uformowanie wyrobu w oczekiwanym kształcie.
Chcesz wiedzieć, na czym dokładnie polega termoformowanie oraz w jaki sposób produkowane są blistry? Przeczytaj szczegółowy opis technologii termoformowania.
Nie czekaj!
Dostosuj technologię do swoich potrzeb, aby obniżyć koszty produkcji z tworzyw sztucznych.
Czytaj dalej, jeśli poszukujesz producenta, który zrealizuje Twoje zamówienie, bądź rozważasz produkcję blistrów w przyszłości. Poniżej zapoznasz się z najważniejszymi etapami współpracy z firmą Plastipol oraz dowiesz się, w jakim zakresie możemy pomóc w realizacji Twojego zamówienia.
Wykonanie projektu oraz wycena
Pierwszym krokiem jest dostarczenie gotowego projektu bądź zlecenie nam jego wykonania. Projekty wykonujemy odpłatnie na podstawie modelu 3D, rysunków technicznych lub fizycznie dostarczonego produktu, który wymaga odwzorowania.
Wykonane tą technologią opakowania z tworzyw sztucznych mogą być zgrzewane na stałe lub zapinane na zatrzask, co również należy ustalić już na etapie projektu. Warto również przewidzieć sposób ekspozycji produktów w sklepie, aby np. zaprojektować dodatkowe otwory umożliwiające powieszenie towaru.
Kolejnym krokiem niezbędnym do wykonania wyceny jest już dokładne określenie wymagań względem produkcji.
Jakie informacje są niezbędne do wyceny?
- Czy zawartość opakowania wymaga dodatkowych certyfikatów np. atest do kontaktu z żywnością;
- Grubość, kolor oraz oczekiwany kształt opakowania;
- Przeznaczenie blistra — musimy określić jakim warunkom będzie poddany (czynniki atmosferyczne, temperatura, duże obciążenia, chemikalia itp.);
- Sposób zamknięcia blistra (czy mają to być np. blistry zgrzewane);
- Wielkość produkcji (ilość sztuk);
- Powtarzalność zlecenia (czy produkcja jest jednorazowa, czy przewidywana jest kolejna seria).
Na podstawie powyższych danych nasz zespół rozpoczyna pracę nad wyceną produkcji. Zaakceptowanie projektu oraz wstępnej wyceny realizacji zamówienia otwiera drogę do kolejnego etapu, jakim jest wykonanie prototypu.
Wykonanie prototypu
Prototypy wykonywane są na ręcznej maszynie, jeszcze przed stworzeniem formy docelowej. Najczęściej wykonujemy od razu kilka sztuk odpłatnych prototypów, a koszt ich wykonania mieści się w przedziale 500- 800 zł netto/sztuka. Koszt wykonania prototypów jest zawsze znacznie wyższy niż późniejsza produkcja seryjna, co wynika z kosztu pracy konstruktora i operatora oraz konieczności dostosowania maszyny pod indywidualne zamówienie.
Chcesz skonsultować swój projekt lub tworzywo do wykonania blistra? Dostarcz do nas próbki i skorzystaj z nieodpłatnej konsultacji.
Nie czekaj!
Dostosuj technologię do swoich potrzeb, aby obniżyć koszty produkcji z tworzyw sztucznych.
Produkcja seryjna
Zaakceptowanie prototypu umożliwia uruchomienie produkcji seryjnej. Czas realizacji zlecenia ustalany jest indywidualnie na podstawie wielkości produkcji.
Dlaczego warto zlecić produkcję blistrów firmie Plastipol?
Możesz liczyć na wsparcie techniczne oraz pomoc w przygotowaniu dokumentacji technicznej, nawet jeśli jedyne co masz to koncepcja. Przedstawiamy Ci technologię termoformowania, wykonamy projekt oraz pomożemy dobrać odpowiednie tworzywo do jego wykonania.
Podejmując współpracę z firmą Plastipol, możesz liczyć na stałe wsparcie Project Managera, który zadba o prawidłową realizację Twojego zlecenia. Skoordynuje on wszelkie kwestie techniczne oraz będzie na bieżąco informował Cię o postępach.
Dbamy o środowisko naturalne! Wykorzystywane przez nas materiały podlegają recyklingowi, a w procesie produkcyjnym stosujemy obieg zamknięty.
Masz projekt, ale chcesz zmienić obecnego dostawcę? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać optymalne parametry przetwórcze oraz sprawimy, że produkt finalny spełni Twoje oczekiwania.