Aktualizacja – Kwiecień 2024
Cena, którą płacisz za plastikowe opakowania jest zbyt wysoka? Coraz więcej firm produkcyjnych odczuwa wzrost cen i pilnie zaczyna szukać oszczędności.
Aby nie notować strat finansowych ani nie przerzucać kosztów na klientów, warto sprawdzić, czy nie przepłacasz za opakowania z tworzyw sztucznych.
Nigdy wcześniej nie było tak wielu możliwości zmniejszania kosztów produkcji plastikowych opakowań jak dzisiaj. Projekt opakowania, forma do produkcji, technologia, materiał — prawie wszystkie obszary wytwarzania opakowań z plastiku można zoptymalizować.
Problem w tym, że oszczędzanie na niektórych z nich może nie skończyć się dobrze. Poniżej znajdziesz zestaw wskazówek, które pomagają zmniejszyć koszty, bez obniżania jakości opakowań.
Czego się dowiesz z artykułu?
- Jak zaoszczędzić na produkcji opakowań z tworzyw sztucznych?
- Materiał z tworzyw sztucznych — jak zmniejszyć jego koszty?
- Którą technologię produkcji wybrać, żeby nie przepłacić?
- Forma do produkcji opakowań — jak na niej zaoszczędzić?
- Czy opłaca się zlecić produkcję opakowań z tworzyw sztucznych w Chinach?
- Czy opakowania z tworzyw wielorazowego użytku pozwalają zaoszczędzić?
Skąd biorą się wysokie koszty produkcji opakowań z plastiku?
Łatwo znaleźć oszczędności, kiedy się wie, gdzie ich szukać. I chociaż wysokie koszty produkcji opakowań z plastiku generuje nieodpowiednia technologia i niewłaściwy dobór materiału, to jednak nie zawsze wiemy, dlaczego tak jest.
Co więcej, dzisiaj nie liczy się już tylko jednostkowa cena opakowania, ale optymalizacja całego łańcucha dostaw.
Osoby zarządzające produkcją w firmach z większości branż biorą pod uwagę zarówno to, czy tworzywa sztuczne mają dobry stosunek jakości do ceny, jak i to, jaki jest czas potrzebny na wyprodukowanie plastikowych opakowań.
Jak zatem udoskonalić procesy technologiczne, aby uzyskać realne oszczędności? Jeśli na co dzień zarządzasz produkcją w branży spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej lub jakiejkolwiek innej, to zrozumienie tych kilku poniższych czynników może pomóc Ci nie przepłacać na produkcji opakowań.
Unikaj stosowania nietypowych materiałów, które są dostępne na zamówienie
Istnieje tak wiele materiałów, z których produkowane są opakowania z tworzyw sztucznych, że bardzo łatwo o niewłaściwy wybór.
Niektóre z nich zapewniają doskonałą odporność na promienie słoneczne, inne chronią przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi, a jeszcze inne mają bardzo niską wagę lub znajdują zastosowanie w opakowaniach z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
Zanim jednak spośród dostępnych materiałów wybierzesz ten, który najlepiej spełnia Twoje wymagania, zacznij od sprawdzenia właściwości najbardziej popularnych materiałów, takich jak PET, HIPS czy ABS.
Dlaczego? Jeśli wybierzesz materiał, który jest dostępny na zamówienie (nie znajduje się w magazynie), jego cena będzie powiększona o koszt transportu. Nie płacisz tylko za właściwości materiału, ale także za to, czy materiał jest dostępny na miejscu, czy trzeba go sprowadzać.
Jeśli popularny na rynku materiał do opakowania spełnia Twoje wymagania, wtedy prawdopodobieństwo, że uzyskasz korzystną cenę jest większe.
Jeśli chcesz uzyskać jeszcze niższą cenę — koniecznie zapytaj swojego dostawcę o materiały z surowców wtórnych.
Wskazówka: Jak dobrać optymalny materiał opakowania do produktu? W tej kwestii największe znaczenie ma to, co będziemy pakować, a także, w jakich warunkach będzie odbywać się transport produktu, magazynowanie i sprzedaż.
Im bardziej kruche i delikatne są produkty, które chcesz opakować, tym więcej uwagi trzeba poświęcić na to, by materiał był odporny na uszkodzenia mechaniczne. Zarówno rynek opakowań, jak i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością (które są bezpieczne dla zdrowia człowieka) oferuje także rozwiązania przyjazne dla środowiska.
Jeśli zrównoważony rozwój jest ważny dla Twojej firmy, tworzywa sztuczne z recyklingu mogą być bardzo dobrym wyborem.
Nie czekaj!
Dostosuj technologię do swoich potrzeb, aby obniżyć koszty produkcji z tworzyw sztucznych.
Wybierz optymalną technologię produkcji
Również wybór odpowiedniej technologii do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych nie jest decyzją, którą można podjąć pochopnie.
Najbardziej wydajnymi technologiami do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych są termoformowanie i wtryskiwanie. W tych technologiach można wyprodukować opakowania zarówno o niewielkich, jak i dużych gabarytach, w ilościach od kilkunastu do kilku milionów sztuk rocznie.
Po czym możesz poznać, że Twoje opakowania z tworzyw sztucznych są produkowane w odpowiedniej technologii? Zwróć uwagę na to, jaka ilość materiału podczas produkcji opakowań staje się odpadem.
Może się okazać, że zmieniając technologię, osiągniesz podobną wydajność produkcji, ale z mniejszą ilością odpadów.
Podczas produkcji opakowań z plastiku zbyt duża ilość odpadów oznacza zbyt duże koszty i w takim wypadku zmiana technologii produkcji może przynieść oszczędności.
Zamów formę, która najlepiej spełnia Twoje zapotrzebowanie
Jeśli dopiero chcesz zamówić opakowania z tworzyw sztucznych, przed Tobą decyzja o tym, jaką formę do produkcji wybrać. I będziesz miał do wyboru mnóstwo dostępnych opcji.
Tylko że mało, kto pamięta o tym, że rodzaj formy wpływa nie tylko na efektywność technologii produkcyjnej, ale także może zwiększyć lub zmniejszyć cenę, jaką płacisz za jedno opakowanie z tworzyw sztucznych. Koszt wykonania formy w zależności od wielkości, może kosztować pomiędzy kilka a kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Dlatego przed wyborem formy, trzeba przeanalizować, która z nich będzie optymalnym wyborem dla Twoich wymagań. Przykładowo — nie zawsze konieczne jest zastosowanie formy stalowej lub aluminiowej. Formy drewniane, które są pokryte kompozytem lub formy żywiczne w wielu wypadkach okazują się wystarczające.
Wiele zależy od tego, jakie tworzywa sztuczne wybierzesz i czy opakowania produkowane będą jednorazowo, czy wielokrotnie.
Zrób za jednym razem większe zamówienie
Jeśli złożysz jedno duże zamówienie zamiast kilku mniejszych zamówień na opakowania, pojemniki czy butelki, możesz znacznie obniżyć całkowite koszty produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych.
Jednorazowe zamówienie wszystkich opakowań przede wszystkim zmniejsza koszty surowców, ponieważ można je zamawiać w większych ilościach i transportować efektywniej. Dzięki temu zmniejszają się również koszty ogólne i administracyjne zamówienia.
Podobnie jak w przypadku każdego zakupionego przedmiotu, całkowita zamówiona ilość może mieć znaczący wpływ na cenę, którą płacisz za produkcję opakowań z tworzywa sztucznego.
Chcesz poznać sposoby na obniżenie kosztów innych wyrobów z plastiku? Nie przegap artykułu: Jak obniżyć koszty produkcji elementów z tworzyw sztucznych?
Przenieś produkcję opakowań do Polski
Jeśli produkujesz opakowania w krajach zachodnich lub w Chinach, oszczędności możesz uzyskać decydując się na produkcję w Polsce.
Dlaczego? W porównaniu do krajów Zachodu, w Polsce obowiązują takie same normy produkcyjne i materiałowe, ale są niższe koszty produkcji, co wynika z mniejszych kosztów pracowniczych.
Dodatkowo łatwy kontakt z zakładem produkcyjnym w Polsce pozwoli Ci na monitorowanie procesu produkcji, a do tego dostawa z opakowaniami dotrze do Twojej firmy o wiele szybciej. Jeśli produkujesz opakowania w Chinach koszt transportu opakowań, niepewność co do terminu dostawy oraz niskie standardy jakości mogą sprawić, że jednostkowy koszt opakowania z tworzyw sztucznych okaże się wysoki.
To nie jednak nie wszystko. Jeśli nie produkujesz opakowań w Polsce, za każdym razem kiedy płacisz za opakowania ponosisz koszty przewalutowania środków i ryzyko walutowe, które w obecnych czasach jest bardzo wysokie.
Wykorzystaj model obiegu zamkniętego
Opakowania wielokrotnego użytku lub opakowania z recyklingu mogą przynieść korzyści nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla Twojej firmy i klientów. Stosowanie pojemników, które po wyeksploatowaniu można wykorzystać ponownie, może radykalnie zmniejszyć koszty, a także sprawić, że konsumenci będą lepiej postrzegać Twoją markę.
Model produkcji w obiegu zamkniętym redukuje koszty, ponieważ pozwala na mniejsze zużycie materiałów potrzebnych do produkcji. Takie rodzaje opakowań są trwałe i zdecydowanie bardziej solidne, dlatego zapewniają lepszą ochronę produktów lub żywności, która jest w środku.
Podsumowanie — Jak nie przepłacać za opakowania z plastiku?
Nie musisz rezygnować z jakości, aby zmniejszyć koszty opakowań. Niezależnie od tego, czy z tworzyw sztucznych zamawiasz blistry, butelki, ekspozytory, tacki, czy opakowania zgrzewane lub pojemniki do pakowania żywności [1], możemy pomóc Ci zoptymalizować procesy produkcyjne tak, żeby uzyskać oszczędności.
Oszczędzanie na produkcji opakowań czy pojemników plastikowych wymaga kompleksowego podejścia, które obejmuje wiele obszarów.
Najważniejsze, to dobór odpowiednich materiałów, wybór optymalnej technologii produkcji oraz zamówienie form dostosowanych do konkretnych potrzeb. Ważne jest aby opakowanie plastikowe nie zawierało nietypowych materiałów, które generują dodatkowe koszty.
Duże zamówienia mogą obniżyć koszty surowców i logistyki, a przeniesienie produkcji do Polski, gdzie koszty pracownicze są niższe, może przynieść dodatkowe oszczędności.
Warto też rozważyć model obiegu zamkniętego, który korzystnie wpływa na koszty i środowisko naturalne. Ta strategia ma obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Pozwala zredukować koszty produkcji opakowań z plastiku, bez obniżania ich jakości ani zwiększania kosztów dla klientów.
Skonsultuj projekt, a podpowiemy Ci, jakie zmiany powinieneś wprowadzić, aby zaoszczędzić na produkcji opakowań z tworzyw sztucznych.
Podczas konsultacji ocenimy technologie i materiały, z których korzysta Twoja firma i podpowiemy, co zrobić, aby zmniejszyć koszty produkcji opakowań z tworzyw sztucznych.
Przypisy:
[1] Szczegółowe wymagania dotyczące opakowań, które mają mieć kontakt z żywnością w gospodarstwach domowych zawarte są w rozporządzeniach:
- Rozporządzenie (WE) NR 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 października 2004 r. w sprawie materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
- Rozporządzenie (WE) NR 10/2011 z dnia 14 stycznia 2011, w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
- Rozporządzenie (WE) 2023/2006 z dnia 22 grudnia 2006 r. w sprawie dobrej praktyki produkcyjnej w odniesieniu do materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.