Aktualizacja – Luty 2024
Wiele osób kontaktuje się z nami w celu przeniesienia produkcji z Chin do Polski. Z powodzeniem wykonujemy tego typu wdrożenia. Zdarza się jednak także sytuacja, gdy lepiej jest pozostać przy produkowaniu w Chinach. Chiny mają także swoje plusy. W tym artykule odpowiemy na pytanie, kiedy przeniesienie produkcji z Chin do Polski ma sens.
Czytając artykuł dowiesz się:
- Kiedy produkcja w Chinach jest opłacalna, a kiedy nie.
- Jakie aspekty poza ceną należy brać pod uwagę.
- Jak wygląda przeniesienie produkcji z Chin do Polski.
Produkcja w Chinach koszty
Cena produktów jest tylko jednym z kosztów, które należy uwzględniać w kalkulacji. Istotny wpływ mają także transport, koszty opłat celnych, odprawa celna itd.
Koszt transportu
Najistotniejszym kosztem jest transport. Zależy on przede wszystkim od rozmiaru elementów i ich liczby. Im większa objętość przy imporcie produktów, tym cena transportu jest wyższa. Z tego powodu produkcja w Chinach wielkogabarytowych elementów pustych w środku bardzo rzadko bywa opłacalna, a małych kompaktowych detali już tak.
Stawki celne – ile wynosi cło
Bardzo istotnym czynnikiem jest obliczyć cło. Koszt ten może być niewielkiej wartości (0 lub poniżej 1%) ale może być znaczny (70%). Wszystko zależy od rodzaju prod
Koszt cła można sprawdzić w systemie ISZTAR 4. Tutaj możesz przejść do wyszukiwarki. W wyszukiwarce sprawdzisz procentową wysokość cła dla danego typu importowanego produktu.
Dodatkowym kosztem jest opłata celna. Koszt odprawy celnej, nie jest wysoki. Jej wartość wynosi około 250 PLN.
Dodatkowe aspekty
Handel międzynarodowy z Chinami oczywiście jest zgodny z prawem (za wyjątkiem niektórych towarów). Należy pamiętać o obowiązku rozliczenia podatku VAT. Należy go naliczyć, a następnie odliczyć, najbardziej opłacalne jest działanie w procedurze 33a., co sprawia, że nie musimy najpierw płacić VAT, aby go potem odzyskać. Musimy spełnić odpowiednie warunki i przygotować stosowne wnioski.
Dla małych ilości import z Chin bardzo rzadko będzie opłacalny, a dla produkcji masowej dużo częściej.
Dla jakich produktów produkcja w Chinach jest opłacalna?
Cena jest zawsze bardzo istotnym czynnikiem. Często jest ona punktem wyjścia do dalszej dyskusji. Należy pamiętać, że nie zawsze towary od chińskich producentów będą tańsze. Inaczej wygląda sprawa w przypadku produktów typowych/katalogowych, a inaczej w przypadku produkcji pod indywidualne potrzeby. Wyjaśnienie różnicy między jednymi a drugimi znajdziesz w niniejszym artykule.
Typowe/katalogowe produkty
Typowe/katalogowe towary, to takie, które producent sprzedaje dla wielu klientów. Przykładem są np. butelki, kanistry, pojemniki na żywność, kuwety, zakrętki, wiaderka, itd. Bardzo rzadko opłaca się tego typu produkty wykonywać pod indywidualne potrzeby, ponieważ jest ich mnóstwo na rynku i najczęściej nie jest to problematyczne, aby dobrać potrzebny kształt i rozmiar. Korzystając z katalogowych produktów, nie ponosimy wysokich kosztów wdrożeniowych w postaci formy.
Takie standardowe, uniwersalne produkty często warto produkować w Chinach. Ze względu na skalę, cena potrafi być o wiele niższa, a wybór o wiele większy niż w Polsce lub Europie. Oczywiście, aby import towaru był opłacalny, musimy spełniać odpowiednie minima produkcyjne. Dla mniejszych serii lepiej jest poszukać gotowych rozwiązań lokalnie.
Zamówienie pod indywidualne potrzeby
Typowe/katalogowe produkty nie zawsze się sprawdzą. Często istnieje realna i uzasadniona potrzeba na uruchomienie produkcji z tworzyw sztucznych pod indywidualne potrzeby, na podstawie własnego rysunku, czy modelu 3D. Dzięki temu:
- dopasowujesz produkt z tworzyw sztucznych do produkowanego przez Ciebie urządzenia/maszyny/rozwiązania, a nie na odwrót,
- możesz uzyskać oszczędność w dłuższej perspektywie czasu,
- masz unikatowy, własny produkt, który może mieć Twój logotyp.
Czasem też własna produkcja jest jedynym wyjściem, ponieważ istniejące rynkowe produkty nie spełnią Twoich potrzeb.
Dla produktów pod indywidualne potrzeby produkcja w Chinach dużo rzadziej będzie opłacalna, niż dla produktów typowych/katalogowych
Produkcja pod indywidualne potrzeby wiąże się najczęściej z dwoma etapami:
- Produkcja formy (w zależności od technologii jest to koszt rzędu od kilkuset do kilkuset tysięcy złotych, najczęściej kilka – kilkadziesiąt tysięcy złotych)
- Wykonywanie serii produkcyjnych
Lokalna produkcja seryjna zwykle jest tańsza, lub przynajmniej konkurencyjna cenowo dla produkcji chińskiej. Wyjątkiem jest tutaj produkcja masowa (najczęściej mowa o milionach sztuk), kiedy to cena importowanych produktów raczej będzie niższa.
Ceny form w Chinach mogą być wyraźnie niższe w porównaniu do lokalnych, zwłaszcza w przypadku wielogniazdowych skomplikowanych form wtryskowych.
Z tego powodu, dla produkcji pod indywidualne potrzeby, najczęściej proponujemy jedno z dwóch rozwiązań
- Wykonanie formy w Polsce, a następnie lokalna produkcja seryjna.
- Wykonanie formy w Chinach, jej import, a następnie realizacja serii produkcyjnych w Polsce. Jako Plastipol także (oczywiście za zgodą klienta) importujemy formy z Chin.
Jakie aspekty poza ceną brać pod uwagę?
Cena, to tylko jeden z czynników, na który należy spojrzeć, decydując się na import z Chin. Produkcja w Chinach wiąże się z o wiele większym ryzykiem, niż produkcja lokalna. Mowa tutaj o takich czynnikach jak m.in.:
- ryzyko walutowe (kursy walut nie są stabilne),
- ryzyko geopolityczne (szczególnie obecnie)
- chwiejne ceny transportu z Chin
- terminy realizacji (dużo dłuższe niż przy produkcji lokalnej)
- brak wglądu w produkcję i kontroli procesu
- skład materiałowy może być niezgodny z normami z EU
- długie i kosztowne reklamacje
- utrudniona komunikacja
- utrudniona możliwość weryfikacji dostawcy (dostawca może okazać się nierzetelny)
Nie czekaj!
Dostosuj technologię do swoich potrzeb, aby obniżyć koszty produkcji z tworzyw sztucznych.
Jak wygląda proces przeniesienia produkcji z Chin do Polski.
Powyżej opisaliśmy dla jakich produktów będzie lepsza produkcja lokalna, a dla jakich import. Ponadto określiliśmy na jakie czynniki poza ceną należy zwracać uwagę. W tym akapicie opisujemy jak wygląda proces przeniesienia produkcji z Chin do Polski dla dwóch przypadków, kiedy to my jesteśmy właścicielem formy oraz kiedy należy wykonać formę od nowa.
Przeniesienie form z Chin
Jeżeli produkowaliśmy w Chinach produkty pod indywidualne potrzeby, prawdopodobnie zakupiliśmy także formy. Nie ma problemu, by formy przenieść do Polski i rozpocząć na nich produkcję lokalnie. Należy jednak pamiętać, aby przekazać całą dokumentację techniczną form.
Przeniesienie produkcji (nie posiadamy form)
Najczęściej jednak, produkując w Chinach, nie jesteśmy właścicielem form. Dzieje się to, gdy nie ponosiliśmy dużego kosztu wdrożeniowego. Oznacza to, że firma chińska wyprodukowała formy na swój koszt. Może ona wtedy sprzedawać produkty nie tylko nam, ale także innym podmiotom. Drugą możliwością jest sytuacja, kiedy kupujemy produkty katalogowe.
W takiej sytuacji przed rozpoczęciem produkcji należy ponieść koszt wdrożeniowy w postaci produkcji formy. Orientacyjne koszty form znajdziesz w naszym FAQ
Kalkulując przeniesienie produkcji, należy uwzględnić ten czynnik.
Podsumowując
Ze względu na postępujący trend deglobalizacji firmy coraz częściej przenoszą produkcję z Chin do Polski. Jest to związane zarówno z kosztami produkcji, jak również ryzyko, na które mają wpływ takie czynniki, jak wojny, zmiany kursów walut, terminy realizacji, kosztowne reklamacje itd.
Są jednak produkty, kiedy dzieje się to rzadko. Import jest najbardziej opłacalny dla produkcji masowej, najlepiej małych, kompaktowych produktów, które są już dostępne u danego producenta (ma je w swoim katalogu).
Wszystkie rozpatrywane tutaj zagadnienia dotyczą firm, a nie przesyłki dla klientów indywidualnych.
Rozważasz przeniesienie produkcji z Chin do Polski? Skonsultuj projekt z nami, a nasi inżynierowie podpowiedzą, czy będzie to możliwe.